1/35 B-8М1 rocket launcher (2 pcs)

ResKit – RS35-0002

 

Nie wiem skąd się to bierze, ale Ukraina coraz bardziej modelarstwem stoi. Przynajmniej jeśli spojrzy się na rosnącą liczbę większych i mniejszych manufaktur z branży plastikowych zabawek. I tak zupełnie niedawno odkryłem kolejną z nich, czyli ResKit. Jak sama nazwa wskazuje producent ten specjalizuje się w żywicznych waloryzacjach modeli. W zasadzie wyłącznie do samolotów, choć popełnili też jedną figurkę. Oraz dwa zestawy, które ze względu na temat i skale co prawda lotnicze, ale zainteresować mogą również pancerniaków. Mowa rzecz jasna o wyrzutni B-8M1. Formalnie zestaw jest dedykowany śmigłowcom Trumpetera, bo ma parę w tej mało lotniczej skali. Ale ponieważ dzikusy w Afryce Północnej montują na wszystkim, co jeździ, wszystko, z czego da się strzelać, to owe wyrzutnie mogą zainteresować i miłośników pojazdów w skali. Sam zresztą zrobiłem zestaw oparty na tym koncepcie.

Wracając jednak do zestawu ResKita. Dość zgrabne pudełko kryje zabezpieczone gąbką elementy żywiczne. Nie jest to finezja konfekcjonowania, z jaką spotkałem się w zestawie Taurusa, ale w zupełności wystarczy do bezpiecznego zapakowania odlewów. W tym komplecie znaleźć można również niewielką blaszkę fototrawioną, dwa małe arkusiki kalkomanii oraz poskładaną jak gryps instrukcję.

1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit 1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit

Każda z wyrzutni podzielona jest na pięć części (nie licząc blaszki), stąd w sumie mamy osiem osobnych odlewów z ciemnoszarej żywicy.

1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit

Kalkomanie wydrukował Behemot z matuszki rassiji. Nie wiem czemu, ale kalkomanie tego producenta kojarzą mi się z kolorem czerwonym, i tak zupełnie przypadkiem także tu znajdziemy nadruk wyłącznie tej barwy.

1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit

Sam druk jest bez zarzutu, napisy są zupełnie czytelne.

1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit 1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit

Niewielka instrukcja przedstawia rozmieszczenie nalepek…

1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit..oraz prowadzi przez skomplikowany montaż zestawu.

1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit

No dobra. Ale jak wyglądają te elementy, co je ze sobą poskładać trzeba? Otóż wyglądają nieźle, ale też nie zachwycająco. Zacznijmy od tego, że wzór powstał jako wydruk 3D. I to widać. Niestety. Bo z jednej strony detale są równe, ostre. Z ręki coś takiego zrobić to wyjątkowo paskudna i żmudna robota. Z drugiej jednak strony, widać na powierzchni smugi warstw wydruku. Efekt jest bardzo subtelny, ale sęk w tym, że te wyrzutnie występują najczęściej w kolorze naturalnego metalu. I nawet jeśli są zazwyczaj brudne jak myśli mojego przyjaciela Karola, to jednak srebro nie wybacza niedoskonałości powierzchni. Nawet najdrobniejszych. Trzeba wyszlifować. A to o tyle niełatwe, że na powierzchni znaleźć można wypukłe imitacje nitów. Trudna sprawa. Poprawienia, a ściślej rzecz ujmując nawiercenia wymagają też otwory w tylnej części osłony. Bo są zwyczajnie zbyt subtelne.

1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit 1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit 1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit 1/35 B-8М1 rocket launcher - ResKit