1/48 SAAB 37 Viggen – dodatki – CMK

Modele SAAB 37 Viggen w skali 1/48, które powstały w kooperacji Tarangusa i Special Hobby, mają swoje mocne i słabe momenty. Te drugie można oczywiście poprawiać we własnym zakresie, ale można też sięgnąć po gotowe zestawy. Zwolennikom tego ostatniego rozwiązania wychodzi naprzeciw firma CMK, oferując spory wachlarz zestawów żywicznych, dedykowanych tym właśnie modelom.

 

1/48 Viggen Ejection Set

CMK Q48 219

Pierwszy z nich to żywiczny fotel katapultowy Raketstol fpl 37. Zestaw zawiera odlany w całości fotel (wraz z pasami) oraz niewielką blaszkę fototrawioną. Jakość projektu i odlewu jest doskonała, a przewaga nad elementami znajdującymi się w zestawach SH/Tarangus bezdyskusyjna.

 

CMK Viggen Air Brakes Set

Q48 220

Jeśli planujemy wykonać w modelu otwarte hamulce aerodynamiczne, warto rozważyć zakup tego właśnie zestawu.

O ile bowiem zewnętrzna powierzchnia hamulców wygląda dość podobnie w plastiku i żywicy…

… to powierzchnia wewnętrzna już nie.

Wnętrza komór, widoczne przy uchylonych hamulcach, nie zostały odtworzone w plastiku, więc tu również żywica czyni różnicę.

 

CMK Viggen Thrust Reversers

Q48 222

Odwracacze ciągu; tu różnica nie jest wielka, ale elementy żywiczne są w widoczny sposób bardziej subtelne, posiadają też siłowniki, których brak w plastiku.

 

 CMK Viggen wheels

Q48 221

Zestaw ten zawiera zarówno koła podwozia głównego…

…jak i przedniego; dopiero przy tych drugich różnica jakości na korzyść żywicy jest wyraźnie widoczna.

Należy zaznaczyć, że wszystkie żywiczne koła mają zaznaczone delikatne ugięcie, czego brak w plastiku.

 

Bofors m/70 Rocket pod (2 pcs.)

CMK 129-4310 

Jednym z większych minusów zestawów SH/Tarangus jest brak uzbrojenia podwieszanego – do dyspozycji są tylko dodatkowe zbiorniki paliwa. Zestawy wyrzutni rakiet Bofors m/70 pomogą nadać Viggenowi bardziej bojowy wygląd. Zestaw zawiera dwie sztuki wyrzutni oraz arkusik kalkomanii do nich przeznaczonych.

Artur Osikowski