1/35 Modern Russian Tank Crew

Parade Uniform

Zvezda – 3685

 

W 2012 roku Zvezda wypuściła na rynek model rosyjskiego czołgu T-90A. Był to przełomowy moment w historii tegoż producenta. Można powiedzieć, że skok jakościowy w stosunku do epoki sprzed T-90 był ogromny. Od tamtej pory w sklepach pojawiła się masa bardzo dobrych modeli, a w roku 2016 na zagościł – znany przede wszystkim z Parady Zwycięstwa – czołg demonstrator T-14. Dlaczego o tym piszę? Z tego względu, że omawiane tu figurki, które są tegoroczną nowością, nawiązują zarówno do czołgu, jak i samego dnia pabiedy. W pudełku znajdziemy jedną ramkę, która zawiera elementy dwóch tankistów i jednego bojca kompanii reprezentacyjnej. Oprócz figurek mamy również kawałek muru. Hmm… w jakim celu znalazł się tam ten element wiedzą chyba tylko sami producenci. Być może jest to wycinek kremlowskiej ściany lub kawałek bruku placu czewonego. Zawartości pudełka dopełnia mała karteczka z instruktażem montażu figurek. Sam boxart to zdjęcie gotowych i pomalowanych tankistów, umieszczonych w niepomalowanym modelu T-14. Jest także żołnierz z reprezentacyjnej, dumnie dzierżący w dłoniach karabin SWT. Na tylnej ściance pudełka znajdują się przedstawione całe postacie, oczywiście pomalowane.

I wspomniana instrukcja. Tutaj też podano kolory potrzebne do malowania – niestety dwóch producentów, z czego jeden nie jest dostępny w sklepach na terenie naszego kraju – czyli  Zvezda.

Same figurki jak na wtrysk nie są wcale złe.  Mnie osobiście brakuje jednak bardziej wyraźnego szczegółu. Jednym słowem mam pewien niedosyt.

Po raz pierwszy spotykam się również z takim rozwiązaniem, że głowa nie jest całością,a składa się z paru elementów. Może mało jeszcze widziałem.

Jedynym egzemplarzem uzbrojenia w pudełku jest wspomniany wcześniej karabin SWT. Tragedii nie ma, jednak finezją i detalem daleko mu do broni w wydaniu Miniartu.

No i moim zdaniem zupełnie zbędny gadżet – w domyśle kremlowski bruk, czyli dość kiczowata podstawka pod wojaka w paradnym mundurze.

I jeszcze pro forma – rewers opakowania.

Podsumowując – zawartość zestawu daje bardzo fajny pomysł na stworzenie małej winiety przedstawiającej wyrywek defilady w Moskwie. I o ile sam pomysł na figurantów jest dobry, o tyle ich wykonanie już nie tak do końca.

Rafał Buber Kubić