10mm Dark Fauns

Argatoria

Sheol-morg

Spellcrow – SPCR0088

 

Cudze chwalicie a swego nie znacie, dlatego dziś chciałbym podzielić się z wami przeglądem figurek od naszej rodzimej firmy Spellcrow.  Funkcjonuje ona na naszym rynku od bardzo wielu lat. Zaczynała od tworzenie alternatywnych elementów oraz figurek pod systemy Generalnego Wydawcy, poprzez skirmisha w świecie fantasy Umbra Turris, aż do najnowszej Argatorii. Bitewniaka Fantasy w skali 10mm. Gry łączącej najlepsze cechy starego Warhammer Fantasy Battle, w skali Warmastera. Dając nam szanse na epickie bitwy, z wykorzystaniem całych armii, jednak na dużo mniejszej powierzchni (wystarczy nam zwykły stół w kuchni), bez straty na jakości. 

10mm Dark Fauns - Argatoria - Spellcrow

Gra jest szybka i bardzo przejrzysta. Możemy kontrolować jedną z 6 armii: Arox, Sorgax, Vaendral, Dirandis, Gaeldor oraz Sheol-morg. A po innemu – dwa klany jaszczurów, dwa barbarzyńców, elfy oraz minotaury, ze wsparciem różnych dodatkowych jednostek. Co miłe, firmą Spellcrow oferuje zasady do gry zupełnie za darmo, w formie podręcznika PDF. Także zachęcam do poczytania.

Teraz jednak przejdźmy już do głównego tematu tego wpisu, czyli figurek Mrocznych Faunów do frakcji Sheol-morg

10mm Dark Fauns - Argatoria - Spellcrow10mm Dark Fauns - Argatoria - Spellcrow

Spellcrow sprzedaje swoje miniaturki w klasycznych blistrach, znanych z bitewniaków wszelkiej maści. Kartonowe wkładki są dość generyczne, więc nie ma tu mowy o historyjce dotyczącej konkretnej jednostki. Takowe łatwo jednak znajdziemy na stronie producenta.

Figurki są wykonane z żywicy, do których dołączone są plastikowe kwadratowe podstawki.
10mm Dark Fauns - Argatoria - Spellcrow
10mm Dark Fauns - Argatoria - Spellcrow

Jak można łatwo, zauważyć podpory do odlewów żywicznych są dobrze rozmieszczone, więc praktycznie ciężko znaleźć jakieś niedoskonałości. Trochę klasycznego czyszczenia pilniczkiem lub nożykiem, i figurka gotowa – można malować.

10mm Dark Fauns - Argatoria - Spellcrow10mm Dark Fauns - Argatoria - Spellcrow

Gdy dobrze się przyjrzymy, zauważymy, że wszystkie figurki są wyrzeźbione ręcznie, bez użycia popularnych dziś programów do projektowania 3D. Nadaje to dodatkowego charakteru postaciom, a przy tym w tak małej skali, pozwala uchwycić najważniejsze detale i sprawić, że modele dodatkowo zyskują w porównaniu do skalowanych w dół modeli robionych w np. ZBrushu czy Blenderze.

Poza tym jak ktoś dał radę wyrzeźbić ręcznie takiego malucha, to my tym bardziej damy radę go pomalować.

 

10mm Dark Fauns - Argatoria - Spellcrow

Jak widzicie na zdjęciu powyżej, sama figurka nie ma nawet 2cm wysokości. A omawiane tu miniatury Mrocznych Faunów są to jednymi  z większych. 

10mm Dark Fauns - Argatoria - Spellcrow

Tu jeszcze dla porównania, ustawione wraz ze Stormcastem z Age of Sigmar w skali 32mm

W trakcie Krakowskich Spotkań Figurkowych mieliśmy okazję potestować malowanie Argatorii, wiec zachęcam zajrzeć i zobaczyć jak nam poszło.

A żeby nie było, że tych figurek nie da się pomalować na wysokim, ponad tabeltopowowym poziomie, chwila dla mnie na pokazanie winietki na klocku 4x4cm.

10mm Dark Fauns - Argatoria - Spellcrow

Podsumowując – choć Argatoria to skala 10mm, to w porównaniu innymi systemami, maluchy te daję ogrom możliwości i zabawy. A przy tym nie będziemy przygotowywać armii tygodniami, czy miesiącami.

 

Bożydar Nowicki

 

Zestaw przekazany do recenzji przez Spellcrow