1/72 Wooden boxes
Hauler – HLH72112
Skrzynki z żywicy to taki dodatek, który każdy lubi mieć w składziku, bo cholera wie, kiedy się przyda. Z drugiej strony to też taki element, który każdy może sobie wystrugać sam z profili i płytek polistyrenowych. A potem np. powielić w żywicy. A teraz to już w ogóle może sobie wydrukować. No i rynek jest tychże skrzynek pełen, nawet w skali 1/72, która często cierpi na notoryczne braki różnych dioramowych przydasiów.
Z tego tortu coś uszczknąć postanowił czeski Hauler i wydał swój zestaw. Ale czy swój, czy nie jest to wznowienie, to tego nie wiem. Hauler odnowił ofertę dawnego Extratechu, a nie znam całego katalogu tej już nieistniejącej firmy, więc być może jest to przepak starego zestawu niegdysiejszej konkurencji.
W opakowaniu w postaci zaklejanego woreczka usztywnionego tekturką dostajemy 10 sztuk skrzynek drewnianych w jednym rozmiarze. Pięć zamkniętych i pięć otwartych z wiekami. No i te otwarte są główną atrakcją zestawu, bo większość konkurencji takowych nie robi.
Skrzynki są typu “zabijanego”, czyli nie ma na nich żadnych imitacji zawiasów czy też zamków. Do otwarcia służył stary dobry łom, a do zamknięcia równie stary młotek. Trochę szkoda, że nie pokuszono się o większą różnorodność w detalach. No i da się zauważyć, że odlew nie jest doskonały – pojawiają się ubytki i mikrobloby żywicy.
Na powierzchniach widać delikatną imitację słojów, ale miejscami całkowicie się ona gubi. Moim zdaniem będzie tu konieczna korekta modelarza.
Otwarte skrzynki w środku również mają wykonaną fakturę desek. Czy jest to konieczne? Nie wiem, ale w oczy rzuca się inny brak – narożników, do których przybija się ścianki skrzynek. Konstrukcja, jaką zaproponował tutaj Hauler, raczej nie występuje w przyrodzie. Jeżeli skrzynia nie ma wewnętrznych narożników, to łączenia ścian są wzmacniane od zewnątrz kątownikami lub listwami. W tym przypadku wygląda na to, że wszystko jest złożone “na styk”. Może gdzieś takie rozwiązanie się stosuje, mnie jednak taki projekt dość mocno razi, bo wygląda po prostu niesolidnie.
Wieka również mają fakturę drewna z dwóch stron. Tak samo budzącą wątpliwości i wymagającą korekty.
Podsumowując: zestaw na pewno przydatny do dioram, ale wymagający trochę pracy i wyprowadzenia niedoskonałości zarówno projektu, jak i odlewu. W erze wydruków 3D taki zestaw trochę odstaje jakością.
Radek “Panzer” Rzeszotarski
Zestaw przekazany do recenzji przez Hauler