1/72 Wooden boxes

Hauler – HLH72112

Skrzynki z żywicy to taki dodatek, który każdy lubi mieć w składziku, bo cholera wie, kiedy się przyda. Z drugiej strony to też taki element, który każdy może sobie wystrugać sam z profili i płytek polistyrenowych. A potem np. powielić w żywicy. A teraz to już w ogóle może sobie wydrukować. No i rynek jest tychże skrzynek pełen, nawet w skali 1/72, która często cierpi na notoryczne braki różnych dioramowych przydasiów.

Z tego tortu coś uszczknąć postanowił czeski Hauler i wydał swój zestaw. Ale czy swój, czy nie jest to wznowienie, to tego nie wiem. Hauler odnowił ofertę dawnego Extratechu, a nie znam całego katalogu tej już nieistniejącej firmy, więc być może jest to przepak starego zestawu niegdysiejszej konkurencji.

W opakowaniu w postaci zaklejanego woreczka usztywnionego tekturką dostajemy 10 sztuk skrzynek drewnianych w jednym rozmiarze. Pięć zamkniętych i pięć otwartych z wiekami. No i te otwarte są główną atrakcją zestawu, bo większość konkurencji takowych nie robi.

1/72 Wooden boxes - Hauler

1/72 Wooden boxes - Hauler

1/72 Wooden boxes - Hauler

Skrzynki są typu “zabijanego”, czyli nie ma na nich żadnych imitacji zawiasów czy też zamków. Do otwarcia służył stary dobry łom, a do zamknięcia równie stary młotek. Trochę szkoda, że nie pokuszono się o większą różnorodność w detalach. No i da się zauważyć, że odlew nie jest doskonały – pojawiają się ubytki i mikrobloby żywicy.

1/72 Wooden boxes - Hauler

Na powierzchniach widać delikatną imitację słojów, ale miejscami całkowicie się ona gubi. Moim zdaniem będzie tu konieczna korekta modelarza.

Otwarte skrzynki w środku również mają wykonaną fakturę desek. Czy jest to konieczne? Nie wiem, ale w oczy rzuca się inny brak – narożników, do których przybija się ścianki skrzynek. Konstrukcja, jaką zaproponował tutaj Hauler, raczej nie występuje w przyrodzie. Jeżeli skrzynia nie ma wewnętrznych narożników, to łączenia ścian są wzmacniane od zewnątrz kątownikami lub listwami. W tym przypadku wygląda na to, że wszystko jest złożone “na styk”. Może gdzieś takie rozwiązanie się stosuje, mnie jednak taki projekt dość mocno razi, bo wygląda po prostu niesolidnie.

1/72 Wooden boxes - Hauler

Wieka również mają fakturę drewna z dwóch stron. Tak samo budzącą wątpliwości i wymagającą korekty.

1/72 Wooden boxes - Hauler

1/72 Wooden boxes - Hauler

Podsumowując: zestaw na pewno przydatny do dioram, ale wymagający trochę pracy i wyprowadzenia niedoskonałości zarówno projektu, jak i odlewu. W erze wydruków 3D taki zestaw trochę odstaje jakością.

Radek “Panzer” Rzeszotarski

Zestaw przekazany do recenzji przez Hauler