1/48 Su-27 wheels

Eduard 648653

Eduard coraz częściej wypuszcza do nowych modeli na rynku, prócz standardowego miksu blach i masek, także zestawy mniej lub bardziej przydatnych żywic. Jeszcze dobrych kilka lat temu, gdy plastikowe detale w nawet najlepszych modelach wciąż odstawały jakościowo od zamienników, miało to dużo sensu. Dziś tego sensu jest chyba mniej, gdy widzi się jakość szczegółów w miniaturach topowych producentów. Jak na przykład u Great Wall Hobby, dla którego Su-27UB (i nadchodzącej jednomiejscowej wersji maszyny) producent z Obrnic wypuścił omawiany zestaw kół. Kół dobrze wykonanych, co warto od razu podkreślić. I co istotne, których użycie wydaje się bardziej sensowne niż recenzowanej tutaj pary foteli do tego samego modelu Flankera.

1/48 Su-27 wheels - Eduard

Co w pudełku? Naturalnie koła. Dwa do podwozia głównego, jedno do przedniego. Podobnie jak w wielu innych podobnych zestawach tego czeskiego producenta, także tutaj mamy opony odlane razem z zewnętrzną częścią felgi, plus oddzielnie część tejże felgi z układem hamulcowym. Poza tym dostajemy osłonę przedniego koła, bardzo charakterystyczną dla sowieckich maszyn. Pakiet został uzupełniony o malutką blaszkę fototrawioną oraz bardzo konkretny rozmiarowo zestaw masek. No bo skoro z jednej strony koła felgi są odlane w całości, to maski są wskazane. Swoją drogą, trochę szkoda, że Eduard nie pokusił się o wykonanie felg i opon jako oddzielnych części. Bo przecież wtedy łatwiej to malować i pobrudzić, prawda? Z drugiej jednak strony zawsze istnieje ryzyko, że taka oddzielna felga niekoniecznie będzie dobrze pasować do opony, i wtedy rozpacz oraz łzy…
Warto jeszcze dodać, iż przednie koło odlane jest w całości, bez dodatkowych części.

1/48 Su-27 wheels - Eduard

Same żywice wyglądają bardzo ładnie. Wszystko jest starannie odlane, krawędzie ostre i wyraźne, detale szczegółowe. Koła są bardzo delikatnie ugięte, a na oponach widać wyraźne, ale jednocześnie subtelne drobiazgi, jak np. napisy. Do tego równo i wyraźnie wyryte są bieżniki. Także wewnętrzne części felg, z hamulcami, są bardzo ładne i szczegółowe. Efektownie wypada też osłona przedniego koła: delikatna i pięknie zdetalowana. Fajnie wyglądają też wyraźne i wypukłe nity, które są chyba jej największą ozdobą. Koła z zestawu Su-27UB GWH, choć sprawiają wrażenie bogatych w detale, to jednak nie są tak eleganckie i starannie wykonane jak eduardowskie.

1/48 Su-27 wheels - Eduard 1/48 Su-27 wheels - Eduard 1/48 Su-27 wheels - Eduard 1/48 Su-27 wheels - Eduard 1/48 Su-27 wheels - Eduard 1/48 Su-27 wheels - Eduard

A do tego są jeszcze blaszki. Między innymi zawierające osłony piasty kół głównego podwozia, w dwóch wersjach do wyboru. Zestaw uzupełniają wspomniane maski, tak więc jakiekolwiek problemy z malowaniem można tutaj uznać za niebyłe.

1/48 Su-27 wheels - Eduard 1/48 Su-27 wheels - Eduard 1/48 Su-27 wheels - Eduard

Dariusz Żak

Zestaw przekazany do recenzji przez firmę Eduard