1/32 PZL P.11c Instrument panel

do modelu IBG

Yahu Models – YMA3257

Wraz z ukazaniem się modelu P.11c IBG w „dużej skali” również Yahu models przygotowało coś od siebie (a w zasadzie to przygotowało nawet nieco wcześniej) – jest to zestaw zawierający tablicę przyrządów i panel przedni radiostacji. Otrzymujemy więc dwie drukowane blaszki, jedną małą blaszkę fototrawioną z najmniejszymi detalami do własnoręcznego pomalowania oraz film z zegarami do radiostacji.

1/32 PZL P.11c Instrument panel - Yahu Models

Instrukcja – tradycyjnie – wydrukowana jest na kartoniku usztywniającym woreczek z produktem. W jasny sposób pokazuje ona, gdzie podkleić film, gdzie nakleić drobiazgi z blaszki (i że należy je osadzić na własnoręcznie przygotowanych, cienkich pręcikach), oraz który wskaźnik należy lekko wygiąć względem płaszczyzny tablicy. Brakuje tylko jasnej informacji o tym, że musimy dokonać przeszczepu busoli z tablicy zestawowej. I może sugestii o tym, jak zimitować same szkiełka zegarów – co prawda sama powierzchnia zegarów oglądana pod różnymi kątami padania światła jest lekko bardziej lśniąca od reszty tablicy, to jednak efekt ten wewnątrz kokpitu będzie raczej słabo widoczny.  ponieważ takowych na blaszce nie ma, są one tak samo matowe jak reszta powierzchni tablicy. Dlatego moim zdaniem dobrze byłoby zakropić zegary przed montażem np. kroplą bezbarwnego lakieru błyszczącego.

1/32 PZL P.11c Instrument panel - Yahu Models

Aby w pełni ocenić jakość produktu Yahu, trzeba go porównać z zawartością zestawu IBG. Otrzymujemy w nim tablicę przyrządów i radiostację z ładnie odtworzonymi (choć w radiostacji ciut jednak za grubo ciosanymi), wypukłymi zegarami:

1/32 PZL P.11c Instrument panel - Yahu Models

1/32 PZL P.11c Instrument panel - Yahu Models

Same tarcze zegarów i inne wskaźniki wydrukowane są na kalkomanii. Wydrukowane są bardzo ładnie i z detalami, a każdy zegar jest oddzielny – co moim zdaniem jest rozsądniejsze w porównaniu z tablicami drukowanymi jako całość. Pojedyncze zegary po prostu łatwiej idealnie osadzić w przeznaczonym do tego miejscu. Co ciekawe, cyferblaty przyrządów otrzymujemy w dwóch wersjach – kolorowej (9) i ograniczonej do samych skal i wskaźników (10).

1/32 PZL P.11c Instrument panel - Yahu Models

1/32 PZL P.11c Instrument panel - Yahu Models

Postanowiłem przygotować tablicę przyrządów z zestawu IBG, aby w pełni móc porównać efekt z blaszką Yahu. Wyszło tak:

1/32 PZL P.11c Instrument panel - Yahu Models

O ile tablica zestawowa z kalkomanii wygląda nieźle (a wyglądałaby lepiej, gdybym jeszcze poczarował suchym pędzlem i innymi efektami, a także nie sknocił największego czerwonego zegara), to jednak produkt Yahu wygrywa w cuglach. Napiszę teraz truizm, ale w samolocie z otwartą kabiną i w tej skali tablica przyrządów i inne bajery w obrębie kabiny to coś, co nie jest sztuką dla sztuki, ale w oczywisty sposób podnosi atrakcyjność miniatury.

Pozostaje tylko liczyć na to, ze Yahu wypuści bogatszy zestaw do P.11c – np. rozszerzony o pasy. W końcu wydał je już kilka lat temu do żywicznego modelu P.11 w tej skali…

Artur Osikowski