1/72 Wheel Set for MiG-29 (No Mask Series)

NORTH STAR MODELS – NS 72030a

Jednymi z flagowych produktów North Star Models są bez wątpienia żywiczne koła do modeli samolotów, zazwyczaj oferowane w dwóch wariantach. Nieco tańsze zestawy z ‘Light Series’ obejmują koła klasycznie odlewane w całości z felgami, zaś w ramach ‘No Mask Series’ otrzymujemy opony i felgi jako oddzielne elementy, co jak sama nazwa serii wskazuje, ma na celu ułatwienie pomalowania ich bez użycia masek. Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu na przykładzie kompletu kół do MiG-a-29. Otrzymujemy je w zaklejanym celofanowym opakowaniu, zawierającym dość zgrzebną kolorową etykietę, czytelną czarno-białą instrukcję montażu oraz mały woreczek strunowy z odlewami i miniaturową blaszką.

Części żywiczne rozmieszczone są na dwóch zdublowanych kostkach wlewowych. Pierwsze dwie zawierają opony kół podwozia głównego i przedniego, zaś na dwóch pozostałych znajdziemy połówki felg oraz główne elementy błotnika, który należy skompletować ostrożnie doklejając 12 (sic!) miniaturowych części fototrawionych. Pomysł to dość karkołomny, ale jak się komuś uda prawidłowo zmontować tę misterną konstrukcję, będzie obrzydliwie zadowolony z siebie. Przynajmniej do czasu, aż ją połamie podczas dalszych prac nad modelem.

Na pierwszy rzut (nieuzbrojonego) oka opony wyglądają znakomicie.  Gdy im się przyjrzeć bliżej (ze wspomagaczem), na powierzchniach tocznych można zauważyć nieliczne maluteńkie otworki oraz ślady uskoków powstałych podczas druku prototypu. Te ostatnie dostrzegalne są również na bokach opon. Także rowki w tych rejonach nie są idealne. Nieco przyduże wydają się napisy z rozmiarem opony, ale też nie mam pewności, czy wszędzie wyglądały one jak na tym egzemplarzu. Niemniej jednak przy odrobinie zaangażowania w obróbkę otrzymujemy świetny zamiennik plastikowych kół ze skądinąd dobrego modelu Trumpetera, w którym to akurat te elementy są niespecjalnie udane.

Perfekcyjnie nie wypadają niestety połówki felg, bowiem część z nich wydaje się nie zachowywać idealnie kolistego kształtu (kąpiel we wrzątku powinna załatwić sprawę). Nie do końca udane są też odlewy wewnętrznych elementów felg przednich kół, aczkolwiek problem ten będzie raczej niewidoczny po zmontowaniu całego podzespołu. Zauważalny jest także drobny ubytek żywicy na błotniku. Powtarza się on na obu odlewach, zatem kłopot leży w formie. Warto podkreślić, że zewnętrzne połówki felg kół podwozia głównego otrzymujemy w dwóch wariantach – z czterema bądź sześcioma otworami ulgowymi. Pierwsze znajdą zastosowanie w miniaturach ‘Smokerów’ w wersjach 9.12, 9.13 i 9.51 (UB), zaś te drugie dedykowane są MiG-om-29UBT, SMT i M2 (MiG-35).

 

MG