Jesienią 2017 r. nakładem Airfixa ukazała się zupełnie nowa miniatura Me 262. Dzięki przygotowaniu na podstawie skanów 3D prawdziwej maszyny, zapewne dość wierna w kształcie, jednakże sposób odtworzenia wielu detali, a osobliwie tych powierzchniowych, mnie od tego modelu (podobnie jak od większości “nowych” Airfixów w 1/72) skutecznie odstręcza. Może kiedyś Tamiya się zlituje…
Niemniej jednak, jacyś amatorzy angielskiego wyrobu przypuszczalnie się znajdą (pomimo jego dość wygórowanej ceny), zatem warto przyjrzeć się temu, co do jego waloryzacji przygotował Eduard.

1/72 Me 262 A-1a – maski do modelu Airfix A03088

EDUARD – CX486

Arkusik to raczej skromnej wielkości, ale zawierający niemal wszystko to, co niezbędne. Niemal, bo oprócz naklejek na osłonę kabiny otrzymujemy też maski ułatwiające malowanie kół, ale tylko podwozia głównego – koło przednie zamaskować sobie trzeba we własnym zakresie.

 

1/72 Me 262 A-1a – blacha ‘zoom’ do modelu Airfix A03088

EDUARD – SS600

Zoom jak to zoom, zawiera głównie detale kokpitu, choć tenże jest na tyle toporny, że sama blaszka mu nie pomoże. Prócz tego dostajemy parę detali zewnętrznych – o ile antena pętlowa czy wyrzutniki flar warto zastosować, o tyle mechanizm sterowania trymerami lotek to słabizna. Jakość wydruku elementów kolorowych jest dość typowa dla czeskiego producenta. Kolor użyty do bocznych paneli i fragmentów tablicy przyrządów bardziej przypomina RLM 02 niż właściwy tutaj RLM 66. Oprócz blaszki w komplecie znajduje się klisza z “szybkami” celownika.

 

1/72 Me 262 A-1a – zestaw blach do modelu Airfix A03088

EDUARD – 73600

Większy zestaw obejmuje zaprezentowaną wyżej blaszkę kolorową oraz drugi, większy arkusz, wytrawiony w innym materiale. Pomijając kilka drobiazgów, których użyteczność w formie płaskiej blaszki jest wątpliwa, jego zawartość jest ogólnie całkiem rozsądnie dobrana, choć niekoniecznie właściwie zatytułowana – w gruncie rzeczy komplet ten powinien nazywać się ‘Me 262 Landing Gear and Wheel Wells Detail’, czyli detale podwozia i jego wnęk, ponieważ to właśnie to one stanowią lwią część elementów.

MG