LIFECOLOR  Dust SPG04 & Mud SPG05

Od kilku lat producenci chemii modelarskiej prześcigają się w oferowaniu nowości w szeroko rozumianym temacie weatheringu. Nie jest zatem zaskoczeniem, że od jakiegoś czasu w katalogu Lifecolora – prócz farb – sukcesywnie pojawiają się utensylia pozwalające na odtwarzanie różnorakich efektów będących skutkiem intensywnej eksploatacji maszyn wojskowych. Całkiem niedawno ten włoski wytwórca zaproponował dwa kolejne zestawy do ‚brudzenia’ pojazdów. „Mud” i „Dust” to komplety farb i pigmentów o odpowiednio dobranych kolorach.

LIFECOLOR  DUST & MUD

 

DUST

W estetycznym opakowaniu znajdziemy sześć typowych dla Lifecolora plastikowych słoiczków. Trzy z nich wypełniają gęste akryle w jasnych odcieniach, zaś pozostałe zawierają pigmenty w kolorach identycznych jak farby. 

LIFECOLOR  DUST & MUD

Mieszając farbę i pigment w różnych proporcjach możemy uzyskać rozmaite rezultaty:

LIFECOLOR  DUST & MUD LIFECOLOR  DUST & MUD

 

Nałożona aerografem mgiełka farby będzie doskonale imitować zwykły kurz. Otrzymamy bowiem matową powierzchnię z dość wyrazistą pigmentacją. Mieszankę farby i odrobiny proszku można po rozcieńczeniu wodą zdmuchiwać z pędzelka na model, symulując niewielkie ilości zbitego kurzu. Z kolei mieszając farbę z pigmentem w stosunku 1:1 otrzymamy gęstą pastę, która pozwoli osiągnąć bardziej przestrzenny efekt.

LIFECOLOR  DUST & MUD

 

MUD

Zestaw do tworzenia imitacji błota to ponownie komplet trzech farb i trzech odpowiadających im pigmentów. Pierwsza zauważalna różnica to kolory – tym razem mamy do czynienia ze znacznie ciemniejszymi odcieniami brązów. Ponadto farby po wyschnięciu są satynowe. Właściwie mieszane z pigmentami, umożliwiają odtworzenie całej palety różnych rodzajów błota. Proszek związany jedynie niewielką ilością farby da efekt strukturalnego błota. Im więcej dodamy jej do mikstury, tym bardziej uzyskana imitacja będzie wyglądała na wilgotną. 

LIFECOLOR  DUST & MUD