1/72 Parthenocissus

Voyager Model – PE72016

Kontynuując dodatki dioramowe w skali 1/72 prezentuję kolejną blaszkę. Tym razem z chińskim motywem roślinnym. Oczywiście tytułowy bluszcz rośnie również u nas, ale to Chińczycy pierwsi podchwycili temat wykonania jego imitacji.

Opakowanie również bez niespodzianek: woreczek z tekturką. W tym wypadku jednak blaszka została przymocowana do papieru kawałkiem taśmy samoprzylepnej. Dzięki temu nie fruwa po opakowaniu. Z drugiej strony powstaje pytanie, czy nie uszkodzimy blachy przy jej odklejaniu.

1/72 Parthenocissus - Voyager Model

Na blaszce dostajemy cztery ramki, a w każdej z nich po cztery pnącza bluszczu. Bardzo ładnie wykonane, bez wad i niedotrawień. Listki nie są płaskie i mają rysunek powierzchni jak na pierwowzorze. Wszystko wygląda bardzo delikatnie i po odpowiednim pogięciu powinno dać przekonywujący efekt. Powstaje jednak pytanie: kiedy malować? Czy jeżeli najpierw pomalujemy, a później będziemy chcieli zaginać i układać pnącze na murze nie uszkodzimy farby. Z drugiej strony, czy ukształtowane już pnącze uda nam się dokładnie pomalować bez jego zniekształcenia. Jednym zdaniem: to się zobaczy.

1/72 Parthenocissus - Voyager Model

1/72 Parthenocissus - Voyager Model

Jedynym minusem zestawu jest to, że wszystkie pnącza wyglądają identycznie. Z pewnością trzeba będzie urwać listek tu i tam…

Podsumowując: w zamyśle bardzo fajny gadżet do dioram, w wykonaniu na najwyższym poziomie. Pozostaje sprawdzić jak to będzie z wykorzystaniem w praktyce.

Radek „Panzer” Rzeszotarski