1/32 “LINEN EFFECT” DECALS, “WALNUT” WOODGRAIN – AVIATTIC

Aviattic “linen” effect decals

Aviattic to firma, która osobom budującym szmatopłaty jest znana z rozwiązania odwiecznego problemu złej kolorystyki lozenge oraz wydawania wysokiej jakości akcesoriów jak również modeli żywicznych.
Tym razem otrzymałem produkty dość nietypowe – kalki imitujące różne materiały w tym między innymi płótno bielone, pomalowane brytyjskim PC10 czy drewno. Wszystkie kalkomanie wydrukowano na arkuszach wielkości A4. Gołym okiem raster jest niewidoczny. Kolorystyka odpowiada mojemu wyobrażeniu tych materiałów. Zapowiada się więc całkiem nieźle.
Arkusze zapakowane są w worek strunowy wraz przyjemną dla oka etykietą oraz instrukcją nakładania kalek. Z doświadczenia wiem, że bardzo istotne jest w przypadku kalkomanii tej firmy dokładne jej przestrzeganie, co zapewnia naprawdę przyjemną i bezproblemową z nimi pracę.

PC10 “LIGHT” WW1RFC/RAF DOPED LINEN (arkusz transparentny)

ATT32089

PC10 “LIGHT” WW1RFC/RAF DOPED LINEN (arkusz na białym papierze)

ATT32080

PC 10 czyli “Protective Covering #10” to zieleń używana przez Brytyjczyków do malowania swoich samolotów w czasie Wielkiej Wojny. Choć receptura otrzymywania tego koloru jest znana to dyskusje nad wyglądem tej barwy trwają do dzisiaj. W istocie kolor ten zmieniał się choćby pod wpływem warunków atmosferycznych…
Produkt Aviattic`a przedstawia jego jasną wersję wraz z wydrukowaną fakturą płótna. Myślę, że przy delikatnym pre-shadingu może to wyglądać naprawdę ciekawie.


Na taśmy wzmacniające natomiast należy użyć wersji z białym tłem – tak, żeby uniknąć efektu prześwitywania.

 WW1 CDL (CLEAR DOPED LINEN) “BLEACHED” (arkusz transparentny)

ATT32044

 

WW1 CDL (CLEAR DOPED LINEN) “BLEACHED” (arkusz na białym papierze)

ATT32045

Produkty te mają imitować CDL czyli płótno w tym wypadku bielone zabezpieczone jedynie lakierem. Mają one odcień, który idealnie komponuje się z moim wyobrażeniem na temat tegoż materiału. Ponownie jest na nim nadrukowana delikatna faktura płótna, która wygląda bardzo przekonywająco.

Również tutaj jest wersja wydrukowana na papierze transparentnym oraz białym.

 “WALNUT” WOODGRAIN (DARK AND LIGHT)

ATT32060

Jak widać jest to arkusz z kalkami przedstawiającymi rysunki słojów drewna w różnych odcieniach, kolorystyce i kształcie. Przyznam, że nie jestem fanem używania kalkomanii w celu imitowania tego materiału. Nie spotkałem się po prostu z dość dobrym odtworzeniem tego tworzywa w takiej formie. Jestem więc bardzo ciekawy efektu jaki pozwolą osiągnąć.  Kalki te wydrukowano na przezroczystym arkuszu dlatego mamy możliwość ingerowania w ostateczny wygląd elementów drewnianych nimi pokrytych. Poszczególne fragmenty arkusza wydrukowane są bardzo starannie a raster jest niewidoczny.


Muszę przyznać, że produkty te robią na pierwszy rzut oka bardzo dobre wrażenie ale dopiero w praktyce okaże się na ile są przydatne. Wizja oklejania całego modelu kalkami niejednego przyprawia o mdłości. Ja jednak postanowiłem być twardy i niebawem sprawdzę jak to wychodzi i oczywiście podzielę się swoimi wrażeniami.

Filip “Xmald” Rząsa