Często na konkursach modelarskich w południowej Polsce pojawia się czeska firma sprzedająca słynne piłko – żyletki. W ofercie mają również inne fajne, przydatne akcesoria. Między innymi można się u nich zaopatrzyć w wyroby firmy 3Detail. Mam ich kilka narzędzi, a dzisiaj postaram się opisać – wybijaki.
To przydatne, dość uniwersalne narzędzie. Uniwersalne, bo potrzebne zarówno tym, którzy często budują coś od podstaw, jak i takim leszczom jak ja, którym takie narzędzie przydaje się raz na kwartał. 3Detail ma w swojej ofercie kilka różnych rodzai wybijaków różniących się kształtem korpusu (okrągłe lub prostokątne) wielkością i ilością otworów.
Podstawa pierwszego opisywanego zestawu jest na bazie okręgu z otworami rozmieszczonymi po zewnętrznej. Jest to chyba ich najbardziej rozbudowany wybijak, zawierający 11 różnych średnic; od najmniejszej 1.0mm do największej 6.0mm. Średnice pośrednie widoczne na zdjęciu.
Miałem w domu płytki 0.13, 0.25 i 0.75 i na nich przeprowadziłem testy.
płytka 0.13mm – ⌀ 1.0 i ⌀ 6.0
płytka 0.25 – ⌀ 1.0 i ⌀ 6.0
Do uderzania używam kombinerek (niedużych), które mam pod ręką. Nie dźwignęły ⌀ 6.0 przy tej grubości płytki. Oczywiście mam w domu młotek, ale wybaczcie – nie chciało mi się po niego wstawać i szukać w pawlaczu… stąd drugie kółeczko z płytki 0.75mm jest o średnicy 2.5mm
płytka 0.75 – ⌀ 1.0 i ⌀ 2.5
Jeśli oglądamy wybite kółeczka nawet pod lupą, to te z dwóch pierwszych płytek są równiutkie, bez żadnych uszkodzeń. Te z najgrubszej płytki mają już uszkodzone/ zagięte brzegi. W niewielkim stopniu, ale mają.
Jeśli oglądamy na zdjęciach makro, to i na cieńszych można dopatrzyć się jakichś niedokładności, ale wierzcie – w realu tego nie zobaczycie. KFS opisując wybijaki od RP Toolz zwrócił uwagę, że jakość wybijanych elementów wzrasta w miarę używania narzędzia. Może i tu będzie podobnie.
Podstawa z otworkami jest wykonana z aluminium co ma wpływ na cenę, ale może skutkować niższą trwałością. Niepokojące może być, ze na kółkach z najgrubszej płytki widać na brzegach ślady aluminium. Albo narzędzie się ‘dociera‘, albo rozpada.
Jeśli ktoś (tak jak ja) potrzebuje takich elementów sporadycznie, raczej z max. 0.5mm płytki to powinien być zadowolony. Pozostali mogą rozważyć nabycie ponad dwukrotnie droższego zestawu RP Toolz
Janusz Bogusz – Rhayader
bonjour
vous vendez se genre d’outil et a quel prix merci
cordialement
As far as I know, these tools are availabe direct from its manufacturer only, and only at some hobby evenst