WW2 German army tent 1/35 – “autumn side” #009

Medico’s D-tails – Zeltbahn #009

 

WW2 German army tent ..czyli po krótce namiot złożony z czterech zeltbahnów. Z miniaturą rzeczonego spotkał się pewnie nie jeden z modelarzy zaczynający swoja przygodę z pojazdami na przełomie wieków. Stary model kibelwaena z italeri, czy zestaw z tamiya zawierały ich lepsze lub gorsze imitacje. A jeszcze fajniejsze były zazwyczaj interpretacje ich malowania przez modelarzy. Tutaj zerkniemy na zestaw, którego malować nie trzeba.

1/35 WW2 German army tent - Medico's D-tails

Już jakiś czas temu Serbska manufaktura Medico’s D-tails wprowadziła na rynek serię produktów pozwalających na wykonanie różnego autoramentu namiotów wojskowych. Najczęściej na bazie wspomnianych płacht Zeltban (nota bene, wynalazku genialnym w swej prostocie i użyteczności, służącym jako płaszcz przeciwdeszczowy/maskujący, ale w konfiguracji z większą ilością płacht pozwalającym na skonstruowanie namiotów polowych). Pomysł jest w sumie dość prosty. Na cienkim papierze wydrukowane są, niczym modele kartonowe, kształty pozwalające na złożenie wspomnianych wyżej namiotów. Omówmy to na przykładzie najbardziej podstawowego zestawu, czyli małego namiotu składającego się z czterech celt..

1/35 WW2 German army tent - Medico's D-tails

W zestawie znajdziemy wydruk z namiotem oraz krótki rys historyczny na temat konstrukcji. Nie zabraknie rzecz jasna wskazówek na temat montażu. Jakość wydruku jest zupełnie przywoita. Dodatkowo papier, którego użyto jest dość cienki. To istotne, ponieważ dzięki temu łatwo będzie można nadać mu realistyczny kształt, impregnując go choćby wodorozcieńczalnymi lakierami, i modelując na mokro. Plastyczności i bez tego dodaje subtelne zróżnicowanie kolorów, odcieni i jasności poszczególnych powierzchni.

1/35 WW2 German army tent - Medico's D-tails

Zasadniczo, rzecz warta uwagi. Oczywiście wycięta, pozaginana na liniach i sklejona będzie wyglądała jak kartonowy rycerz 1/10. Produkt wymaga odpowiedniego podejścia. Jest plastyczny, wiec ma potencjał.