1/35 BMD-1

Panda Hobby – PAN35004

Na rynku były dotychczas dostępne (głownie na runku wtórnym) dwie miniatury BMD-1, radzieckich producentów. Zvezda i Alanger puściły zestawy, które uzupełniają się w pewnym sensie, bo każdy z nich postawił na wygodę montażu/precyzję odwzorowania bryły i detali w innym miejscu. Coś jak z Luchsem ICM i Techmodu; z dwóch zrobisz jeden przyzwoity.. albo kupisz Tascę. No wiec produkt Pandy jest mniej więcej jak ta Taca. Nie robi rewolucji na miarę kopernikańskiej, ale jest fajny model, bez kombinowania..

1/35 BMD-1 - Panda Hobby

 

Kiedy otwieramy pudełeczko widzimy umiarkowane bogactwo:

1/35 BMD-1 - Panda Hobby

 

..no cóż, model nie jest w sumie wielki, a i dobrze, ze nie ma takiego ścisku, jak w pudełkach KittyHawk, gdzie jak wyjmiesz ramki, to potem ich nie zmieścisz curik do kartonu. Wracając do tematu. Kadłub z dwóch kawałków odlanych w formie suwakowej składa się idealnie, na sucho.

1/35 BMD-1 - Panda Hobby

 

Warto podkreślić, ze detale odlane wraz z kadłubem są naprawdę ładne, wyraziste i finezyjne. W przypadku niektórych na myśl przychodzi skojarzenie z dobrej jakości modelami żywicznymi.

1/35 BMD-1 - Panda Hobby

 

Jeśli chodzi o pozostałe wypraski, to jak wspominałem, szału nie ma. Bo i model maleńki. Zielone som. To nienajlepiej wygląda, na pierwszy rzut oka, bo kojarzy się z leciwymi modelami gorszej jakości. Ale nie ma się co zrażać..

1/35 BMD-1 - Panda Hobby 1/35 BMD-1 - Panda Hobby 1/35 BMD-1 - Panda Hobby

 

..szczególnie, że w detalach ten model naprawdę daje radę

1/35 BMD-1 - Panda Hobby 1/35 BMD-1 - Panda Hobby 1/35 BMD-1 - Panda Hobby

 

Producent nie rozpruł kieszeni z kapusta na bogactwo form suwakowych. Prócz kadłuba mamy w tej technologii wykonaną lufę oraz dwa zasobniki, co kosztem zwiększenia chodów formy zmniejsza ilość chodów pilnika..

1/35 BMD-1 - Panda Hobby

 

Takim najbardziej widocznym wyróżnikiem na tle konkurencji jest jakość gąsienic. Pojedyncze ogniwka. Tyleż ładne, co upierdliwe w montażu, bo zęby o charakterystycznym kształcie są osobnym elementem.. Ale cos za coś, albo mało roboty, albo fakty w skali

1/35 BMD-1 - Panda Hobby 1/35 BMD-1 - Panda Hobby

 

W zestawie jest tesz blacha. Takietam duperele, ale producentom aftermarketów nie dająca wielkiego pola do popisu..

1/35 BMD-1 - Panda Hobby

 

Większe pole manewru rzeczeni producenci żywic i blach będą mieli w temacie wnętrza (absolutnie nieobecnego w modelu) oraz choćby całej infrastruktury desantowej. Wszak to model czołka, co go na spadochronach zrzucajom.
Biała kalkomania, ciężka do sfotografowania daje bogate możliwości zmalowania trzech różnych zielonych pojazdów z białymi oznaczeniami..

1/35 BMD-1 - Panda Hobby 1/35 BMD-1 - Panda Hobby

 

Nim jednak do malowania dojdziemy, przez etap budowy poprowadzi nas całkiem czytelna instrukcja. Pewnie roi się od błędów, ale to wyjdzie w praniu..

1/35 BMD-1 - Panda Hobby

 

A dla kolekcjonerów pudełek.. Skleisz, czy nie, na ścianie w sypialni, obok Sabriny, powiesić sobie możesz poster A4 z boxartem.

1/35 BMD-1 - Panda Hobby