1/144 Yak-1

North Star Models – 144001

 

Od eonów mam drobną słabość do modeli samolotów z drugiej wojny światowej w skali 1/144. Może nie tak wielką, żeby brać wszystko, co znajdę (a nawet pozbyłem się z ulgą kolekcji miniatur Minicraft/Academy), ale jak znajdę coś atrakcyjnego w niewygórowanej cenie, to biorę. I wyobrażam sobie, jakie to dzieło życia zrobię. Nie muszę chyba dodawać, że na tych imaginacjach się kończy… Niemniej jednak, nadal, jak trafi się coś ciekawego, to nie przechodzę obojętnie. I tak właśnie w kręgu moich zainteresowań znalazł się wtryskowy model Jaka-1. Taką właśnie drobnostką debiutuje w plastiku Northstar Models – producent kojarzony dotychczas głównie z żywicznymi waloryzacjami i figurkami.

Ponieważ jakiś czas temu Ukrpost dostał potężnie po dupsku od NiePietii, na zamówienie musiałem poczekać nieco dłużej niż zwykle (a przy zakupach w NS i tak trzeba być uzbrojonym w cierpliwość po zęby). No i przyszło. Pudełko nawet ładne. Ale jak zwykle w przypadku tego producenta zawartość chroni dość umownie. Jest wiotkie i po podróży wymięte.

1/144 Yak-1 - NorthStar

Na szczęście zawartość jest dobrze zabezpieczona odpowiednią ilością folii bąbelkowej.

1/144 Yak-1 - NorthStar

Wszystkie elementy modeli oraz instrukcja montażu spakowane są w celofanową kopertę. Tak, modeli, bo co zapomniałem podkreślić, w zestawie mamy dwa samolociki.

1/144 Yak-1 - NorthStar

No wiec skoro samolociki są dwa, to wypraska z ich głównymi elementami konstrukcyjnymi jest zdublowana.

1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar

Wszelka drobnica – wnętrze szoferki, koła, rury wydechowe itd. kryją się w wyprasce z dwiema kolejnymi ramkami. Niby takimi samymi, ale jednak nie do końca. W sednie, czy zawartości jednak identycznymi.

1/144 Yak-1 - NorthStar

Elementy przeźroczyste do obydwu miniatur znajdują się na wspólnej ramce.

1/144 Yak-1 - NorthStar

Zestaw uzupełnia mała blaszka fototrawiona – a w zasadzie dwie, po jednej dla każdego modelu. I tu dziwna sprawa. Bo w blaszce są elementy konstrukcyjne podwozia, jakies drobiazgi do szoferki. Ale już nie pasy fotela pilota. Szkoda, będzie trzeba dobrać coś z oferty Brenguna.

1/144 Yak-1 - NorthStar1/144 Yak-1 - NorthStar

Po kolejnych etapach montażu prowadzi całkiem czytelna instrukcja.

1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar

Po szczegóły producent odsyła na swoją stronę. I tu owszem, zacząłem szukać szczegółów na temat malowania. Bo żadnej informacji na rzeczony temat w modelu nie znalazłem. Na stronie producenta też jej nie było. Dopiero owocem korespondencji stała się publikacja tych plansz (oraz zapewnienie, że ów brak jest cechą szczególną pierwszych egzemplarzy zestawu):

1/144 Yak-1 - NorthStar

Jak widać jest na bogato, bo do wyboru są aż cztery schematy. Co za tym idzie, kalkomania jest całkiem spora…

1/144 Yak-1 - NorthStar

…wydrukowana przez Begemota, wiec czarów nie ma.

1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar

Wracając do plastiku. Na początek przypomnę, z jakim gabarytem mamy do czynienia.

1/144 Yak-1 - NorthStar

Detale są na naprawdę niezłym poziomie. Zaryzykuje twierdzenie, że niejeden model w 1/72 nie może pochwalić się takim wykonaniem. Gdyby nie szkaradny kolor plastiku i jednak drobne niedociągnięcia samego wtrysku, model byłby na poziomie tych nowszych małych Eduardów.

1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar

Oszklenie jest nie najgorsze, choć pewnie mogło by być odrobinę cieńsze. Ale jest przejrzyste i bez poważniejszych zniekształceń.

1/144 Yak-1 - NorthStar

Na co warto zwrócić uwagę, obydwa szkiełka nie są jednakowe. Różnią się kształtem szyby za kabiną. Różnica ta jest zarysowana na ich powierzchni, bo całe elementy mają te same wymiary, ponieważ dopasowane są do takiego samego kadłuba.

1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar

Na koniec rzecz najbardziej istotna – tak, śmigiełko można zrobić tak, by się kręciło. Bez ingerencji w zestaw, ale z pewnymi odstępstwami od sposobu montażu sugerowanego w instrukcji.

1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar 1/144 Yak-1 - NorthStar