1/48 Pratt & Whitney R-985 Wasp Junior

Metallic Details – MDR4810

 

Recenzując niedawno ICM-owski model C18S utyskiwałem na jakość silników, które w tym zestawie są bardzo toporne. Gdy zabrałem się za budowę modelu, jasnym stało się, że coś z tym trzeba zrobić. Zestawowe klocki nie dają nawet podstawy do własnych poprawek (nie ukrywam, kiepski jestem z rękodzieła, zwanego z staropolska scratchowaniem), więc poszperałem w internetach. I znalazłem – ukraińska firma Metallic Design oferuje żywiczne silniki Pratt & Whithey Wasp Junior, zaprojektowane do wykorzystanie właśnie w ICMowskiej rodzinie Beechcraftów Model 18. Zamówiłem więc fanty na Ebayu i wkrótce otrzymałem przesyłkę.

Silnik jest zapakowany w minimalistyczną torebkę, ale elementy nie uległy żadnemu uszkodzeniu w trakcie transportu.

1/48 Pratt & Whitney R-985 Wasp Junior - Metallic Details

Instrukcja jest również prosta do bólu, ale nic więcej tu nie potrzeba. Na trzecim rysunku widać tył silnika z kwadratowym mocowaniem, identycznym jak w modelu ICM, co zapowiada bezproblemowe dopasowanie.

1/48 Pratt & Whitney R-985 Wasp Junior - Metallic Details

Otrzymujemy korpus silnika, oddzielne cylindry, rury wydechowe i jakiś jeden element, który wchodzi między cylindry. Jakość projektu i odlewów jest świetna, brak jakichkolwiek ułomności.

1/48 Pratt & Whitney R-985 Wasp Junior - Metallic Details

Montaż cylindrów zajął mi może 10 minut. Wystarczy ściąć małe pozostałości klocka u ich podstawy, a całość doskonale pasuje do otworów na korpusie. Oczywiście trzeba będzie dorobić we własnym zakresie popychacze zaworów (zwykle używam do tego igieł lekarskich 0,4 mm) oraz przewody zapłonowe, ale gra jest zdecydowanie warta świeczki – wystarczy spojrzeć na porównanie z tym, co oferował ICM…

1/48 Pratt & Whitney R-985 Wasp Junior - Metallic Details

Ciąg dalszy nastąpi w powstającej relacji z budowy C18.

 

Artur Osikowski