1/72 Spitfire Mk.XVI Bubbletop

Profipack Edition

Eduard – 70126

 

Spitfire Mk.XVI w skali 1/72 pojawił się po raz pierwszy w ofercie Eduarda jesienią 2016 roku w postaci limitowanego zestawu, który zawierał wypraski pozwalające na budowę dwóch modeli: jednego z klasyczną osłoną kabiny i grzbietem, oraz jednego z kroplową osłoną i obniżonym grzbietem. Ponieważ z bliżej dla mnie niezrozumiałych przyczyn wielu modelarzy tego ostatniego wariantu nie uznaje za prawdziwego, godnego zmodelowania Spita, było oczywiste, że to właśnie on będzie tematem kolejnej miniatury – wszak zdesperowani mogą szarpnąć się na Dual Combo. Tym sposobem otrzymaliśmy zestaw o numerze kat. 70126, przedstawiający Szesnastkę z kroplową kabiną i skrzydłami z łezkowatymi bąblami nad sufitami wnęk podwozia. Sednem tego wydania jest wypraska oznaczona literką K, zawierająca przede wszystkim stosowne elementy kadłuba, usterzenia i skrzydeł.

Pozostałe ramki znamy już dobrze z poprzednich inkarnacji małych Złośnic z Eduarda.

Mieliśmy zatem już wiele okazji, by docenić ich wysoką jakość…

Nieodzownymi elementami edycji Profipack są niewielki arkusz masek, który ułatwi malowanie osłony kabiny, a także blaszka zawierająca głównie wyposażenie kokpitu oraz nieco detali zewnętrznych, takich jak siatki, anteny itd.

Oba dołączone arkusze kalkomanii zostały wydrukowane przez Eduarda. Na mniejszym z nich znalazły się napisy eksploatacyjne, które niestety w wielu miejscach wyglądają dość kiepsko.

Z kolei rondle, godła i literki trafiły na drugi, większy kartonik. W tym przypadku nadruk jest bardziej udany, choć zdarzają się gdzieniegdzie lekko poszarpane brzegi czy drobne artefakty w sąsiadujących kolorach.

Umieszczone w kalkomaniach oznaczenia pozwalają na ukończenie miniatury w jednym z pięciu malowań. A w zasadzie trzech, bo do wyboru mamy dwie maszyny w klasycznym Day Fighter Scheme, dwie pomalowane w kolorze aluminium i jedną w PRU Blue – wszystkie powojenne.

A jeśli komuś zamarzy się czarna Szesnastka, może sięgnąć po kalkomanie Lifelike Decals, które zawierają również lepszej jakości napisy eksploatacyjne.

MG