Wiosną i latem tego roku Trumpeter wydał modele dwóch wersji myśliwców przechwytujących MiG-31. Dodatki do tych zestawów szybko zaoferował Eduard, tym razem ograniczając się jednak do masek i blaszek – a szkoda, bo brassinowe rakiety R-40 i R-77 też byłyby nie od parady. W oczekiwaniu na owe przyjrzyjmy się już dostępnym produktom.

1/72 MIG-31 – maski do modeli Trumpetera nr 01679, 01680

EDUARD – CX484

Z racji rozmiaru samolotu arkusz masek jest całkiem spory. Zawiera naklejki pomocne w pomalowaniu osłony kabiny (w tym charakterystycznych uszczelek) oraz kół podwozia.

 

1/72 MIG-31B/BM – blacha ‘zoom’ do modelu Trumpetera nr 01680

EDUARD – SS595

SS595 przyda się tym, którzy zdecydują się na waloryzacje dość obszernego kokpitu tej dwumiejscowej maszyny. Kolorystyka elementów jest dość sensowna, pomijając dziwną barwę pasów, natomiast trochę do życzenia pozostawia jakość nadruku. Najgorzej wypadają niektóre ekrany i uprzęże foteli, reszta jest całkiem niezła. Na zdjęciu poniżej obok blaszki pokazuję kliszę z ekranami HUD, która wedle instrukcji stanowi także element ‘zooma’, jednak mój egzemplarz był jej pozbawiony – jeśli macie możliwość, sprawdźcie swoje blaszki przed zakupem (lub po, i w razie potrzeby reklamujcie).

 

1/72 MIG-31B/BM – zestaw blach do modelu Trumpetera nr 01680

EDUARD – 73595

Zestaw o numerze kat. 73595 oprócz kolorowego ‘zooma’ obejmuje mniejszą, niebarwioną blaszkę, która zawiera elementy ram i jednego z siłowników osłon kabiny. Jeśli ktoś planuje jej otwarcie, można rozważyć zakup; w każdym innym przypadku będzie to zbędny wydatek.

 

1/72 MIG-31B/BM Exterior – zestaw blach do modelu Trumpetera nr 01680

EDUARD – 72654

Jak sama nazwa wskazuje, na zestaw o numerze 72654 składają się różnorakie detale zewnętrzne, m.in. kratownicowe powierzchnie sterowe rakiet R-77, elementy pokryw komór podwozia i dysz silnika, grzebienie aerodynamiczne i anteny. Za tą cenę mogłoby tego być trochę więcej, ale tanio to już było. W każdym razie z pół tego zestawu powinno się przydać, drugie pół niekoniecznie, więc celowość inwestycji każdy musi rozważyć w zaciszu swojego warsztatu.

MG