1/72 HA-1112 M-1L Buchón

“Movie Star”

Special Hobby – SH72311

 

To już nie młody model, bo z dwa tysiące czternastego. Zastanawiam się zatem, co skłoniło SH do reedycji. Szczególnie, że nie jest to miniatura wybitna. Choć niewątpliwie ciekawa – ze względu na malowania przedstawiające maszyny znane z równie starego, co legendarnego filmu Bitwa o Anglię. No cóż, może nasi rodacy masowo go kupowali, wszak jest w zestawie malowanie z plusem. A może to echo poruszenia, jakie wywołała Dunkierka Nolana – bo tak w Dunkierce też Buchony robiły za meserszmity. Jeśli to drugie było asumptem, to szkoda, że zestawu nie uzupełniono o kalkomanie pozwalające zrobić miniatury maszyn z tego właśnie obrazu.

No więc skoro jak wspomniałem, model ten jest ciekawy głownie ze względu na historię oryginału a wiec malowania, to od tychże zacznijmy. Specialowego Buchona można zatem zrobić w jednej z trzech wersji – są dwa meśki i jeden harikejn. I to nie byle jaki, bo z plusem!

Załączony arkusz kalkomanii ani dobry, ani zły – ot taki typowy Aviprint

No to teraz model. Trzy wypraski z szarego plastiku. Jak łatwo się domyślić, skrzydła z pierwszej są zbędne

Plus jedna maleńka z oszkleniem szoferki

No i to szkiełko takie dziwne – toporne belki, grube, ale mimo to zupełnie przejrzyste i nie zniekształca za bardzo

Szary plastik to typowy leciwy w swej formie szortran. Jestem więcej niż pewien, ze kadłub i skrzydła to przeróbka jakiegoś wielkoseryjnego modelu wtryskowego. A detale.. no detale są takie, ze je również warto byłoby wyszabrować z jakiegoś wielkoseryjnego modelu wtryskowego. Linie podziału subtelne, ale powierzchnie jakieś takie chropowate – wymiziać je trzeba wełną stalową. No i imitacja szmaty na lotkach i sterach. Widziałem lepsze. O to nie trudno w sumie..

To rzecz jasna nie koniec. Skoro plastik jest oldkulowym szortem, to jak to w oldskulowych szortach mamy w komplecie również ‘multimedia’. Z żywicy odlane są wydechy oraz lufy działek

Z kolei dość liczne detale znaleźć można w całkiem sporej jak na standardy blaszce fototrawionej. W uzupełnieniu do zwartej w niej tablicy przyrządów jest też klisza z zegarami

..w skrócie – model dla koneserów.

 

KFS