1/35 “Children of Budapest”

Podstawka

 

Jako podłoże do podstawki postanowiłem wykorzystać zestaw z Reality in Scale imitujący brukowaną drogę [Old Cobblestone Road with Tramline – Small – 35146 ]. Jest to cięty laserem karton. Ta technologia owocuje produktem podobnym do fototrawionych blach – kamienie, które powinny być przestrzenne, mają kanciaste krawędzie i płaskie lica.

Aby nieco uplastycznić imitację bruku, krawędzie i powierzchnie kostek nagniotłem specjalnym narzędziem. Tu warto podkreślić, że ciemniejsze czy gęściej grawerowane powierzchnie były bardziej podatne na zgniatanie.

Na tym fotogramie starałem się uchwycić różnicę pomiędzy obrobioną powierzchnią, a nietkniętą wspomnianym crafting tool.

Po wymodelowaniu powierzchni karton przyciąłem na odpowiedni rozmiar.

Następnie ze styroduru 40mm wyciąłem platformę o identycznym rozmiarze.

Przed przyklejeniem kartonu w miejscu kratki ściekowej wywierciłem w styrodurze otwór.

Okolice otworu pomalowałem czarną farbą, a do wnętrza wlałem odrobinę Oil and Grease Stains Mixture z MIG Productions.

 

Karton przykleiłem do styroduru. Mogłem zabrać się za boki podstawki. Zacząłem od wycięcia różnych prostokątów z paska korkowej taśmy grubości 4mm.

 

Tak przygotowanymi ‘płytkami’ okleiłem boki podstawki. Całość zagruntowałem obficie lakierem bezbarwnym.

Malowanie podstawki zacząłem od brązowego preszejdingu na bokach i pomiędzy niektórymi kostkami bruku.

Na boki naniosłem transparentne nieregularne warstwy różnych odcieni szarości, beżu oraz farby zielonej.

Powierzchnie bruku pokryłem tamiyowskim Medium Gray, a następnie niektóre kostki pokolorowałem Neutral i German Gray przy pomocy aerografu.

Kratkę ściekową zamaskowałem i pomalowałem farbą Steel. Aby uzyskać charakterystyczną fakturę odlewu, użyłem gęstej farby prosto ze słoiczka (konieczne było zwiększenie ciśnienia w aerografie).

Powierzchnie bruku podkreśliłem płynem AK014 Winter Streaking Grime. Dodatkowo w niektóre zagłębienia zaaplikowałem ciemniejsze AK083 Track Wash i AK026 Slimy Grime Dark.

W różnych zakamarkach i szczelinach wkleiłem imitacje drobnej roślinności dołączonej do zestawu RiS – drobin gąbki i trawy elektrostatycznej. na bruku umieściłem tez miniaturową pomiętą gazetę.

 

Na tym etapie mogłem zamocować pojazd. Przykleiłem go dwuskładnikowym klejem epoksydowym. W ramach prac wykończeniowych dodałem też stary zardzewiały łańcuch – produkt AK-Interactive.

Wokół pojazdu naniosłem tez odrobinę pigmentu P039 Industrial City Dust z MIG Productions.

Podstawka była prawie gotowa.

Na koniec zamontowałem jedną z klap, która w obawie o uszkodzenie dotąd pozostawała osobno. Drugą, jako zdemontowaną, położyłem obok pojazdu, tak by uzupełniła kompozycję podstawki.

KFS