1/72 WWII Russian Infantry in Winter Dress Set 2

7272 – Pegasus Hobbies

Trzeci zestaw figurek z Pegasus Hobbies, który mam okazję oglądać z bliska, jest chyba najmniej spektakularny i pomysłowy. Chociaż z drugiej strony, sama grafika na opakowaniu jest jeszcze szkaradniejsza niż poprzednie – kompozycja gotowych figurek jest kompletnie bez pomysłu i przywodzi na myśl, żołnierzyki rozstawione do zabawy przez sześciolatka.

W pudełku dostajemy dwie identyczne wypraski, które zawierają po 17 figurek. Daje to nam w sumie 34 postacie. Co ciekawe jest to trzeci rozpakowany przeze mnie zestaw i po raz kolejny kolor i konsystencja plastiku jest inna. Ten jest już naprawdę twardy, ale za to błyszczący jak szkło, co przy malowaniu może być mało przydatną cechą. No i mam wrażenie, że takie elementy figurek jak uzbrojenie wyglądają na dość kruche.

Dodajmy, że są to bardzo nudne figurki. W zasadzie ciężko o nich napisać coś ciekawego. Pozy są tak standardowe jak tylko mogą być: są żołnierze, którzy idą, którzy strzelają stojąc i klęcząc, strzelają leżąc, czołgają się i… tyle. Do tego dochodzi, obowiązkowa w każdym zestawie radzieckich bohaterów figurka enkawudzisty i jakiegoś podoficera zagrzewającego do boju z “urrrrrrra!” na ustach czerwonych jak sztandar robotniczy. Plusem dodatnim jest urozmaicone umundurowanie zimowe.

Zaletą zestawu na pewno jest dobra jakość odlewów. Nie ma tu wielkich nadlewek, czy zniekształceń. Pozostaje usunąć jedynie ślady po łączeniach form, ale to standard w figurkach wtryskowych. Czy spasowanie jest dobre? Tego nie wiem, ale można w internecie znaleźć zdjęcia tych figurek po złożeniu, gdzie łączenia elementów są praktycznie niewidoczne.

Podsumowując: zestaw wykonany na całkiem dobrym poziomie, ale w przeciwieństwie do innych wydań tego producenta, nie wnoszący nic nowego w temacie. Warto kupić, jeżeli komuś zależy na figurkach w marszu, bo tych jest tutaj kilka rodzajów.

Radek “Panzer” Rzeszotarski