R-73 missile

ResKit – RS72-0017

 

Jakiś czas temu przyjrzeliśmy się bliżej zestawowi rakiet R-73 z Eduarda. Jego odpowiednik w ofercie ResKita jest nieco uboższy, bowiem nie zawiera wyrzutni szynowych, a jedynie same pociski rakietowe. Konkretnie cztery.

Inny jest także podział technologiczny tych ostatnich. Podobnie jak Czesi, ukraiński producent proponuje oddzielny montaż końcówek rakiet w wersji z i bez osłon

W odróżnieniu jednak do produktu zza naszej południowej granicy, otrzymujemy również oddzielne głowice naprowadzające – ponownie w wariantach z i bez osłon

Korpusy rakiet odlano zatem bez głowic i bez stateczników…

…które dostajemy w postaci odlewów żywicznych. Jakość elementów z żywicy jest nieco gorsza niż w czeskim zestawie, gdyż na ich powierzchniach w większości przypadków obecne są drobniutkie “prążki”. Z drugiej strony, nie są one jakoś dramatycznie widoczne gołym okiem, za to poszczególne detale rakiety wydają się bardziej zbliżone do oryginału.

Powierzchnie sterowe i destabilizatory dziobowych sekcji rakiet wytrawiono jako oddzielne elementy. Niewątpliwie naklniemy się przy ich montażu, ale jeśli ów się powiedzie, efekt będzie bardziej zbliżony do oryginału niż w przypadku Eduarda.

Do zestawu dołączono także dwa arkusiki (3 x 6,5 cm) kalkomanii wydrukowane przez rosyjskiego Begemota. Biorąc pod uwagę ich mikry rozmiar, oznaczenia i napisy są całkiem niezłe. Przyczepić można się jedynie do niezbyt ostrych i trochę poszarpanych czarnych linii (el. nr 4). Wada ta powtarza się w obu arkusikach.

Instrukcja wystarczająco czytelnie przedstawia proces składania rakiet i aplikacji kalkomanii. A jakby ktoś ją zgubił, od pewnego czasu można pobrać stosownego pdf-a na stronie producenta.

MG