1/72 Kittyhawk Mk.I

Special Hobby – SH72377

Model jest już na rynku od jakiegoś czasu, a zapowiadany był długo i szumnie przez Special Hobby.Tym bardziej dziwi, że jakoś nie obrodziło dotychczas jego omówieniami, o galeriach nie wspominając. Może to kwestia tego, że nie do końca sprostał napompowanym oczekiwaniom. Bo choć jest dobry, to moim zdaniem nie we wszystkim. Ale po kolei. W pudełku znajdziemy dwie szare wypraski z elementami – jedną wspólną dla wszystkich wersji z palety SH, drugą wzorem Eduarda ze skrzydłami i kadłubem charakterystycznymi dla tej, której nazwa widnieje na etykiecie.

Do tego jest ramka z elementami oszklenia

..delikatnymi, cienkimi bez zniekształceń

Detale modelu są całkiem niezłe. Jak na 1/72 całkiem szczegółowe jest wnętrze kabiny. Nieco rozczarowuje swoim absolutnym brakiem finezji fotel (ale ten najlepiej wymienić na żywicę, która ma od razu dodatkowo imitacje pasów). Miłym drobiazgiem są alternatywne żaluzje silnika – rozchylone i zamknięte.

Ponieważ w zestawie nie ma elementów fototrawionych (kolejny argument na wymianę fotela) zegary tablic przyrządów przygotowane są jako kalkomania

Na tym tle nieco słabiej wypadają elementy kadłuba i płata zawarte w drugiej szarej wyprasce. Co prawda mamy tu do czynienia z modelem całkowicie zaprojektowanym cyfrowo, to miejscami zabrakło finezji. Zabrakło przy projektowaniu linii podziału blach, które są moim zdaniem nieco nazbyt ordynarne jak na skalę 1/72. Na skrzydłach mniej rzucają się w oczy, ale na ogonie już jednak bardzo – wydają się być zbyt szerokie. Za odrobinę przejaskrawione można uznać też powierzchnie sterowe i lotki, ale tak wyraźna faktura może jednak dobrze wyglądać w gotowej miniaturze

Producent proponuje trzy warianty malowania – jak na Kittyhawka całkiem ciekawy wybór

Kalkomanie niezbędne do ich wykonania znajdują się na jednym, przyzwoitej wielkości arkuszu przygotowanym przez włoski Cartograf (czyli jakość sama w sobie)

KFS