1/72 House corner ruin

ModellTrans Modellbau – MTR 7207

 

Niedawno opisywałem bruk w skali 1/72 z niemieckiej manufaktury ModellTrans. Jednak firma ta produkuje nie tylko podłoża, ale również inne elementy dioram. Głównie są to fragmenty budynków, szczególnie tych mocno dotkniętych działaniami wojennymi. Ruiny po prostu…

Podobnie jak podstawki są one odlane w żywicy i składają się z kilku elementów, w których połączenie nie powinno stanowić wyzwania dla nikogo.

Trudno odmówić przydatności tego typu akcesorium tym bardziej, że w skali 1/72 nie ma go za wiele. Przydatność jednak powiązana jest bardzo mocno z jakością wykonania, bo nawet najlepszy pomysł można skutecznie zabić partackim wykonaniem. Niestety trochę z takim przypadkiem mamy tutaj do czynienia, bo o ile technologia odlewania podstawek jako żywicznego placka jest do tego celu bardzo dobra, to zastosowanie tej samej techniki w przypadku ścian, które mają prezentować na dioramie swoje obie strony, jest już pomysłem chybionym.

Od strony ulicy elementy budynku wyglądają całkiem fajnie.

W środku dostajemy po prostu z gładką błyszczącą żywicę. Tak więc mamy do wyboru: albo bardzo sprytnie zasłonimy tył podstawki pozostawiając puste otwory drzwiowe i okienne, albo będziemy musieli dorobić całe zrujnowane wnętrze budynku.

W takim wypadku można się już zastanowić, czy kupowanie żywicznego odlewu tylko dla zewnętrznej powierzchni ma sens, czy nie lepiej jednak samemu wykonać całość i dopasować do swojej koncepcji.

Podsumowując: decyzja należy do modelarza – czy chcę wydać pieniądze i tylko trochę zaoszczędzić na tym czasu, czy zaoszczędzić pieniądze, a posiedzieć trochę więcej przy struganiu kawałka muru. Dla tych, którzy naprawdę chcą dużo zaoszczędzić na robocie polecam recenzję modułowych domków z żywicy produkcji reaktywowanego Mig Productions.

Radek “Panzer” Rzeszotarski