1/72 Cobblestones street with rails

ModellTrans Modellbau – MTR 7213

Elementów do dioram do skali 1/72 nigdy dość! Przy czym elementem może być też cała podstawka… Z nieukrywaną radością przyjąłem fakt, że niemiecka (chociaż polska) manufaktura ModellTrans rozpoczęła produkcję żywicznych podstawek do małej skali. Do zakupu tychże zbierałem się bardzo długo, aż z pomocą przyszedł sam właściciel, który na giełdzie podczas tegorocznego bytomskiego festiwalu modelarskiego, zaoferował swój asortyment nie dość, że z 20% rabatu to jeszcze w cenach przeliczonych z euro po bardzo korzystnym kursie. Koniec końców stoisko opuściłem z pięcioma zestawami żywicznych dodatków i konwersji.

Wracając do tytułowej podstawki dostajemy ją w opakowaniu raczej skromnym: foliowy woreczek z przyszytym kawałkiem papieru z informacją, co jest w środku oraz numerem katalogowym. Opakowanie nie chroni przed niczym, ale bądźmy szczerzy – trzeba bardzo dużo złej woli i równie dużo siły, żeby ten produkt uszkodzić.

Plaster żywicy ma 9.5 cm szerokości i 14.5 cm długości, a grubość waha się od 4 do 7 mm. Co ważne podstawka jest płaska, a więc odpada nam upierdliwe prostowanie żywicy we wrzątku. Odlew jest czysty i ładny. Znalazłem kilka śladów po bąbelkach powietrza, ale śmiało można -przyjąć, że w tym przypadku jest to zupełnie nieistotne.

Kamienie bruku są wyraźnie od siebie oddzielone, a co najważniejsze są różne i nie ma tutaj mowy o powtarzalnym wzorze jak to ma miejsce w imitacjach bruku z form wtryskowych, które projektowane są zazwyczaj cyfrowo.

Bardzo ładnie prezentuje się przejazd kolejowy, a w szczególności tor. Główka szyny na pewno będzie wymagała szybkiego przeszlifowania jednak poza tym trudno im coś zarzucić.

Deski mają delikatną fakturę surowego, zużytego drewna. Też na plus, bo moim zdaniem bardzo ułatwi to efektowne malowanie.

Podsumowując: cena za jaką kupiłem tę podstawkę daje mi poczucie dodrze wydanych pieniędzy, ale jeżeli nie załapaliście się na promocję, to oryginalne (i niepomięte) 6 EUR z pewnością nie będzie wyrzucone w błoto. Solidna baza pod mała winietkę.

Radek “Panzer” Rzeszotarski