Żywiczne zamienniki kół do modelu Tamiya

Bf-109G6 wheel set (1)

Def Model – DS48011

Koreańska firma Def.Model wypuściła na rynek dwa zestawy żywicznych kół, przeznaczone do ubiegłorocznego modelu Tamiyi (kto ciekawy a nie widział, tutaj znajdzie jego recenzję porównawczą z modelem Eduarda, a tu pierwszą część relacji z równoległej budowy obydwu zestawów). W recenzji chwaliłem koła japońskiego producenta, przyjrzyjmy się więc potencjalnym żywicznym zamiennikom.

Pierwszy zestaw zawiera koła w wersji z oponami z bieżnikiem.

W opakowaniu znajdujemy jedną żywiczną ramkę z dwoma kołami podwozia głównego oraz kółkiem ogonowym. Tak koła wyglądają od zewnątrz:

…a tak od wewnątrz:

Niewątpliwą zaletą opon jest odtworzenie ich ugięcia. Jest ono moim zdaniem nie przesadzone i naturalne, odpada nam więc imitowanie tego efektu w kołach zestawowych. A w Bf-109 jest to trochę upierdliwa zabawa ze względu na fakt, że koło stykało się z podłożem pod kątem innym niż prosty.

Chwaląc ugięcie, pisałem o kołach podwozia głównego. Kółko ogonowe jest mniej udane i wymaga pewnej obróbki, aby je odpowiednio “zaokrąglić”. Ale jak zobaczymy za chwilę, użycie zamiennika kółka ogonowego, nawet gdyby było piękne, nie jest łatwe.

Porównując detale żywiczne do kół zestawowych widać pewną przewagę tych pierwszych – ciut delikatniejsze szczegóły, odtworzenie napisów na oponach. Zwracają uwagę nietypowe duże i niesymetryczne otwory na golenie – tak to rozwiązała Tamiya, przez co użycie żywicznych kół w innych modelach (choćby Eduarda) byłoby utrudnione i wymagałoby przeróbek i dopasowania.

Przy okazji widzimy, jak Tamiya rozwiązała kwestię kółka ogonowego (już wstępnie przeze mnie pomalowanego …) – jest ono odlane razem z widelcem. Dlatego wymiana samego kółka wymagałaby sporo zabawy, a patrząc na jakość żywicznego zamiennika nie ma to moim zdaniem sensu.

Żywiczne koła do “Gustawa” ma też oczywiście w ofercie Eduard, możemy więc pokusić się o kolejne porównanie. Tu czeski producent ma chyba lekką przewagę nad koreańskim. Inna sprawa, że ciemniejszy kolor żywicy może dawać subiektywny efekt – żeby być w pełni uczciwym, należałoby pomalować koła na ten sam kolor i dopiero porównywać… Co zwraca uwagę, to fakt, że koła koreańskiego producenta są w widoczny sposób większe. Zabawiłem się suwmiarką i wg moich źródeł ich średnica jest prawidłowa – odpowiada 660 mm w rzeczywistości. Czyżby Eduardowe były za małe?

No ale my tu nie o Eduardzie, więc wracamy do Def.Models. Do zestawu kół dołączone są maski do ich malowania… i nie tylko! Miłym dla mnie zaskoczeniem była obecność na arkusiku (bardzo zresztą podobnym do produktów Eduarda) także masek do oszklenia. Co prawda w modelu Tamiyi również znajdziemy maski do malowania, ale wymagają one własnoręcznego docięcia wzdłuż wydrukowanych linii. Tutaj dostajemy gotowca, i to świetnej jakości. Wiem, bo już nakleiłem – pasują idealnie.

W pudełku znajduje się również uniwersalna instrukcja malowania.

 

 

Bf-109G6 wheel set (2)

DS48012

Drugi z zestawów oferowanych przez Def.Models zawiera opcję niedostępną w modelu Tamiyi, czyli opony gładkie. Wyglądają tak:

Ogólne wrażenie jest podobne, jak w przypadku poprzedniego produktu. Oczywiście poza elementami żywicznymi znajdziemy w opakowaniu również te same maski i prostą instrukcję.

Zrobiłem przymiarkę koła z tego zestawu do goleni z modelu i wszystko pasuje jak trzeba…

Artur Osikowski