1/35 Land Rover  Defender road wheels (Good Year)

Panzer Art – Re35-542

Panzer Art to nasza rodzima firma, produkująca rozmaite zestawy waloryzacyjne do modeli pojazdów. W ofercie posiadają także całkiem spory wybór żywicznych kół. Wśród nich koła do Defendera, chyba najbardziej znanego powojennego brytyjskiego terenowego samochodu.

Przyszło mi przyjrzeć się zestawowi z oponami Good Year (do wyboru jest jeszcze Michelin).

Mały foliowy woreczek zawiera pięć odlewów kół (jedno zapasowe). Opony odwzorowane są bardzo ładnie, mają rewelacyjny bieżnik, wyraźne napisy. Felgi mają otwory ulżeniowe. Cacuszko

Przy bliższej inspekcji można dostrzec na kołach artefakty po druku. Nie są bardzo widoczne, w sumie dopiero na zdjęciach zwracają uwagę. Jak wiadomo makro jest wrogiem modelarstwa.

W ramach ciekawostki – piąte koło u wozu nie różni się niczym od reszty. Żeby zrobić z niego zapas trzeba własnoręcznie pozbyć się końcówki piasty, łbów śrub mocujących, a potem powiercić odpowiednie otwory. Nie dla każdego będzie to łatwe.

Na swojej półce hańby mam rozgrzebany model Defendera z Hobby Boss. Mogłem więc pokusić się o małe porównanie zestawowych gumowo-plasticzanych kół z polskim produktem.

Zestawowe koła są oczywiście innego typu, mają więc trochę większą średnicę i inny bieżnik. Żywiczne są daleko ładniejsze. Przeprowadziłem sobie szybką kwerendę i dochodzę powoli do wniosku że o zastosowaniu zestawu powinna decydować analiza zdjęć konkretnego egzemplarza samochodu który chcemy budować.

Wracając do meritum – żeby zastosować koła w modelu trzeba się będzie troszkę nagimnastykować – felga nie pasuje do osi…

Mimo to koła robią wrażenie nawet przy zgrubnej przymiarce. Zdecydowanie warto pozbyć się nieciekawych gumisiów.

Michał Błachuta