1/32 SPANDAU LMG 08/15

MASTER AM-32-023

Produkty firmy Master bronią się same i chyba nikomu nie trzeba ich przedstawiać. Jakiś czas temu miałem przyjemność pisać o wczesnych karabinach Spandau. Tym razem przyszła pora na lufy i chłodnice ich późniejszej wersji czyli LMG 08/15 – czyli podstawowe uzbrojenie większości niemieckich samolotów myśliwskich (nie tylko) podczas Wielkiej Wojny.

Postanowiłem spróbować jak w praktyce sprawdza się produkt Mastera i porównać z tym, co Wingnut Wings daje w swoich modelach.

Zestaw obejmuje instrukcję, już zwinięte chłodnice karabinów, lufy oraz maleńką blaszkę.

Cóż, nie zawiodłem się – jakość jest wprost oszałamiająca, co najlepiej obrazują zdjęcia.

 

Pracę rozpocząłem od odcięcia lufy od korpusu karabinu przy pomocą „czeskiej żyletki”.

 

 

Następnie nawierciłem otwór na toczoną lufę.

Kolejny etap to doklejanie tłumika płomienia, który wchodzi idealnie na swoje miejsce.

Na zdjęciu lufa nie jest jeszcze wklejona w nawiercony otwór.

Dzięki temu, że chłodnice dostajemy już zwinięte – etap pracy nad karabinami, którego nie lubię najbardziej czyli ich zwijanie odpada. Po wklejeniu lufy i przyklejeniu chłodnicy pozostało jedynie dodanie elementów z blaszki fototrawionej. Niektóre z nich są naprawdę małe.Porównanie wypada bezapelacyjnie na korzyść Mastera.

Wystarczy jedynie krótki rzut okiem na zdjęcie i wszystko jest jasne. Kaem wykonany z pudła (dolny) poskładany jest jedynie na sucho stąd niedokładności w spasowaniu. Widać jak finezyjnie wykonany jest produkt Mastera.

Choć lufa i chłodnica to detal, to w przypadku samolotów z okresu Wielkiej Wojny są one bardzo widoczne i stanowią istotny element bryły miniatury. Grażyna Torbicka poleca ten produkt do swoich modeli teutońskich latadeł, polecam i ja!

Filip “Xmald” Rząsa